Paketlemenin Fonksiyonu


Paketleme işlevi, ürünün paketlenmiş ürünler üzerinde oynadığı roldür. Ve bu rol, işletmelerin sahip olmak istedikleri etkiye bağlıdır. Bir paketi kullanmanın başlıca 3 amacı vardır: Koruma, Kolaylık ve Pazarlama. İyi bir paketin ilk şartı korumadır. Örneğin, meyve suları için bir cam şişe, depolama ve nakliye sırasında parçalara ayrılamaz. Ve bir kişi meyve suyu şişelerini eve taşıdığında, bir kraft meyve suyu taşımasından dayanıklı olması gerekiyor. Benzer şekilde, bir elektronik karton kutusu, eşyaları içeride güvende tutmak için iyi bir destekleme performansına sahip olmalıdır.

Bir kutu çikolata, tüketici tarafından eve taşınmadan önce birçok yeri ziyaret eder. Önce, çikolata özel baskılı bir çikolata kutusuna konur. Daha sonra bu kutular oluklu kolilere konur. Bundan sonra, koliler forklift tarafından alışveriş merkezine teslim edilmek üzere bir palete yüklenir. Ardından, koliler depoda birlikte istiflenir. Son olarak, bakkalların rafında çikolata kartonu sergilenir. Tüm süreç boyunca, çikolata kutusu sarsılma, sıkışma, titreşme, çarpışma, nem, ışık, gaz, bakteri zararlıları vb. durumlardan korunmalıdır. Küçük bir hata çikolata satışlarını etkileyebilir. Bu nedenle, ambalaj tasarımcısı kutu yapısını ve malzemesini iyi düşünmelidir.

Kolaylık, ambalajın ikinci önemli işlevidir. İşletmeler için paketleme, teslimat ve depolama kolaylığı sahip olmak istedikleri şeydir. Nihai müşteriler için taşıma, açma ve kullanım kolaylığı, müşteri deneyiminde büyük rol oynamaktadır. Örneğin, bir otomatik tabanlı kutu, üretim hattında dakikalar içinde monte edilebilir. Böylece işletmeler zamandan ve maliyetten tasarruf edebilirler. Aynı şekilde, tencere kartonlarının genellikle plastik bir sapı vardır, o zaman bir ev hanımı eve kolayca bir tencere veya ocak götürebilir.

Bir işletmenin nihai amacı, ürünlerin satışından kar elde etmektir. Satış ve pazarlama işlevi ürünün bir parçası haline gelmiştir. Mükemmel bir tasarım, şirketin satışlarını iyileştirebilir. Bu nedenle promosyon, basılı ambalajın en önemli işlevlerinden biridir.

Sonuç olarak, paket alışveriş merkezindeki sessiz satış elemanı olur. Görsel efekt, bir müşterinin psikolojik ihtiyacını karşılamak için akıllıca tasarlanmıştır. Örneğin, kozmetik kutuları genellikle zarif baskıya sahiptir ve genç ofis hanımlarının ilgisini çekecek şekilde tasarlanır. Ayrıca, kutu tasarımcısı, arzuyu uyandırmak için kelimeleri ve görüntüleri dikkatlice seçer. O zaman potansiyel bir müşteri gerçek bir tüketici olabilir.